Обдаровані діти ...
Марина Володимирівна Молодченко
Психолого-педагогічний семінар-тренінг
Мета:. познайомити педагогів з характерними особливостями обдарованих дітей;
довести необхідність створення найсприятливіших умов для всебічного розвитку
дітей; налаштувати на активну взаємодію,
взаєморозуміння, узгодження діяльності всіх учасників навчально-виховного
процесу
Матеріали: бейджики;
ручки; маркери; плакат «Правила
роботи»; плакат «Годинник»; стікери; плакат «Торбинка асоціацій»; аркуші
паперу; кульки.
Час: 1 година 40 хвилин
Хід заняття
1.
Знайомство (5 хв)
2.
Оголошення теми і мети
заняття (3хв)
3.
Правила роботи учасників
тренінгу: (2хв)
·
Добровільність участі.
·
Позитивна налаштованість.
·
Висловлюватися всім
учасникам.
·
Не перебивати, говорити по
черзі.
·
Говорити від себе.
·
Не критикувати, поважати
думку іншого.
·
Бути щирим та активним.
4.
Вправа «Очікування» (5хв)
Кожному учаснику тренінгу пропонують записати на стікерах свої очікування від цієї зустрічі.
Потім кожен зачитує свої очікування і розміщує їх на годиннику.
5.
Вправа «Торбинка асоціацій» (5хв)
- Коли ми говоримо «обдарована дитина», у кожного з вас,
напевно, виникає якась асоціація. Яка ж це дитина? Запишіть, будь ласка, свої
асоціації на стікерах і розмістіть їх на нашій «Торбинці асоціацій».
(Учасники тренінгу записують свої асоціації і озвучують
їх).
6.
Інформаційне повідомлення
ведучого «Здібності, обдарованість, талант» (5хв)
-
Лише у діяльності
виявляються і розкриваються здібності. Творчі здібності розкриваються та
формуються в активній творчій діяльності, яка потребує нестандартного мислення.
Обдарованість дитини – це здібність, яка у структурі особистості дитини найбільш розвинена.
Обдарована дитина – це така дитина, яка має вищий від своїх однолітків рівень здібностей.
Найвищий рівень
розвитку обдарованості – талант і геніальність.
Слово «талант» означає дарування, це визначні
природні здібності людини.
За рівнем розумового розвитку виокремлюють такі
типологічні групи дітей:
*обдаровані (2-3%);
*здібні (15-18%);
*діти із задовільним
розвитком (50-55%);
*діти зі слабким
розвитком (10-15%).
Ознаки обдарованості
Раннє дитинство(1-3 роки). Невгамовна цікавість, нескінченні питання, вміння стежити за кількома
подіями, великий словниковий запас, захопленість словесним розфарбовуванням,
розвинута мова. Підвищена концентрація уваги на чомусь одному, завзятість у
досягненні результату в сфері, якою цікавиться, здібності до малювання, музики,
лічби, нетерплячість і поривчастість, винахідливість і багата фантазія.
Дошкільний період (4-6 років). Відмінна пам’ять, яскрава уява, нечіткість у розмежуванні реальності і
фантазії, перебільшені страхи, егоцентризм, тонка моторна координація,
віддається перевага товариству старших дітей та дорослих. Доброта, відкритість,
величезна допитливість, схильність до активного дослідження навколишнього,
гостре реагування на несправедливість.
Шкільний період (7-10 років). Успіх у багатьох починаннях, високі результати, потреба у колекціонуванні,
класифікації, з задоволенням сприймає складні й довгострокові завдання,
розвинута оперативна пам’ять, виражена спрямованість на творче виконання
завдань, висока пізнавальна активність.
7.
Вправа «Здібності, які може
мати дитина» (10хв)
- Перш ніж виявити і
розвивати здібності дитини, треба мати чіткі уявлення про них. Ми зараз у
режимі «мозкового штурму» назвемо різноманітні здібності, які може мати дитина.
Здібності:
-
розумові (інтелектуальні);
-
музичні (музично-виконавські, співацькі, композиторські);
-
пластичні (спортивні, танцювальні);
-
художні (живопис, скульптура);
-
літературні (поетичні, прозові);
-
педагогічні;
-
акторські;
-
архітектурні;
-
ремісницькі (вишивання, витинання тощо);
-
технічні;
-
природничі;
-
ораторські;
-
організаторські.
8.
Вправа «Поговоримо про
обдарованих, талановитих, здібних дітей» (10хв)
Для виконання
вправи учасники об’єднуються у пари.
- Кожна пара отримає
запитання із нашої «Скриньки запитань», подумає над ним і дасть відповідь: «Ми
думаємо, що ...». Інші теж можуть висловлювати свою думку з даного питання.
·
Як розпізнати обдарованого
за зовнішністю? Це можливо?
·
Які типові особливості
поведінки обдарованої дитини?
·
За якими рисами характеру,
на вашу думку, може ховатися обдарованість?
·
Які, на вашу думку, причини
пізнього виявлення таланту?
·
Виявлення таланту у якому
віці можна вважати пізнім?
·
Висловіть своє ставлення до
тези, яку відстоюють деякі вчені-педагоги: «Будь-яка дитина є або може бути
обдарованою за спеціально організованого педагогічного колективу».
·
За яких причин обдарована
дитина сама може прагнути заглушити чи приховати свій талант?
·
Чи потрібно постійно
створювати спеціальні умови для обдарованого учня (окремі завдання підвищеної
складності, щоденні індивідуальні доручення, залучення до постійних позакласних
заходів)?
·
Що стимулює творчість?
·
Які риси особистості
сприяють творчості?
·
Як педагог має
співпрацювати із сім’єю обдарованої дитини?
9.
Вправа «Ми вважаємо, що
педагог повинен бути ...» (10хв)
- Науковці стверджують, що педагог є
вирішальним фактором у системі навчання обдарованих дітей.
Кожна пара повинна
підібрати характерні особливості педагогів, які працюють з обдарованими дітьми.
І презентувати свої твердження: «Ми вважаємо, що педагог повинен бути ...».
Педагог повинен (варіанти тверджень):
-
Бути доброзичливим, чуйним,
поважати право іншого, бути несхожим на нього.
-
Знатися на психології
обдарованих дітей, відчувати їхні потреби і інтереси.
-
Мати високий рівень
інтелектуального розвитку.
-
Мати широке коло інтересів
і вмінь.
-
Мати почуття гумору, але
без схильності до сарказму.
-
Мати живий та активний
характер.
-
Виявити гнучкість, бути
готовим переглянути свої погляди і постійно вдосконалюватись.
-
Мати творчий (бажано
нетрадиційний світогляд).
-
Мати достатньо високу самооцінку, позитивну
«Я-концепцію».
-
Бути емоційно стабільним.
-
Уміти індивідуалізувати
навчання.
-
Уміти модифікувати
навчальні програми.
-
Бути готовим до виконання
найрізноманітніших додаткових обов’язків, пов’язаних із навчанням обдарованих
дітей.
10.
Вправа «Паркан ідей» (10хв)
- Для виконання
роботи ми об’єднаємося у 4 групи. Кожна група має аркуш паперу, який
називається «Паркан ідей» і кожен із вас запише свою ідею роботи із
обдарованими дітьми. Хтось один із групи презентує напрацювання.
(Розробка пропозицій щодо роботи з обдарованими дітьми і
озвучування їх).
11.
Вправа «Баласт» (10хв)
- У кожної групи є
кулька, яка має назву «Баласт». Кожен учасник має можливість записати, чого не
можна робити з обдарованими дітьми.
Один із групи
презентує спільне напрацювання.
(А потім кульку знищують).
12.
Релаксація
Етюд «Занедбаний
сад» (метафорична
релаксація) (10хв)
Мета: розслабитись,
усвідомити своє місце у формуванні дитячої особистості.
Учасники сідають у
зручні пози, звучить музика.
Ведучий
- Мобілізуйте свою творчу уяву. Дитячий колектив
– це квітучий сад. Та, на жаль, у цьому садку трапляються занедбані куточки...
Етюд «Занедбаний
сад»
Сядьте зручно,
заплющте очі і дихайте спокійно. Уявіть великий білий екран. Поставте перед
екраном фільтр вашого улюбленого кольору. Поступово він віддаляється від вас,
стає меншим і меншим, і ось зовсім розчиняється ..., а ви, розслаблені і
спокійні, готові вирушити у довгу подорож до стародавнього таємничого,
покинутого замку. Ви бачите високу кам’яну стіну, обвиту плющем, у якій є
невеликі дерев’яні дверцята. Відчиніть їх і зазирніть. Ви бачите чудову
природу: шовкові трави, чудернацькі квіти, дивні дерева, які своїми м’якими
голосами запрошують вас зайти, тихо нашіптуючи: «Заходь, заходь, заходь ...», -
і ви опиняєтесь у прекрасному, але занедбаному садку. Рослини так буяють, що не
видно землі, і важко знайти стежку. Вам хочеться довести все тут до ладу, і ви
починаєте полоти бур’ян, підрізати гілки, виносити суху траву, все, все зайве,
обкопуєте, поливаєте, словом, наводите повний лад. За деякий час оглядаєте те,
що зробили і порівнюєте з тією частиною саду, якої ще не торкалися.
Ви задоволені результатом своєї праці, і
таємничі голоси шепочуть: як гарно, як чисто, як дивовижно добре. Ви чуєте
слова подяки, і радо відзначаєте, що все і завжди потребує догляду, турботи і
уваги. І навіть сама по собі чудова природа, щоб тішити око, потребує
турботливих рук, терпіння і любові. Ви вдоволено оглядаєте ще і ще цю дивовижну
красу і повертаєтесь до кімнати, упевнені: ви в цьому світі потрібні, ви –
джерело розуму, спокою та гармонії.
13.
Презентація ведучими
буклетів для педагогів «Обдарована дитина ...»
14.
Вправа «Чи справдилися
очікування?» (5хв)
- Чи справдилися
ваші очікування? Якщо так, то перемістіть свою піщинку вниз.
15.
Підсумок заняття (5хв)
- Що сподобалося на
занятті?
- Яка вправа була
найцікавіша?
Література
1.
Тупичка Н. Я – творча особистість // Психолог. - 2008. -
№48
2.
Психологічна підтримка
творчості учня / Упоряд. О. Главник, В. Зоц. – К.: Редакції
загальнопедагогічних газет, 2003. – 128 с.
3.
Чувасова Ю. Розвиток
природних обдарувань та творчих здібностей дітей // Психолог. – 2007. - №47
Немає коментарів:
Дописати коментар